• Rosa Fluff

    Sgi

    Hej. Jag har en fråga angående min SGI. Sonen börjar på dagis snart och i samband med det går jag ner i tid på mitt arbete. Måste jag skicka in nya inkomstuppgifter till er eller är min nuvarande SGI skyddad tills sonen fyller 2 år? Tacksam för svar.

  • Svar på tråden Sgi
  • Försäkringskassan

    Hej,
    Hej du behöver bara anmäla ny inkomst i samband med att du begär någon ersättning.

    Din sjukpenninggrundande inkomst, SGI, är skyddad bara till att barnet fyller ett år. Tänk på att det är bara föräldrapenningen som skyddas fram till att barnet fyller två år. Blir man exempelvis själv sjuk och söker sjukpenning så räknar vi bara på den faktiska arbetsinkomsten.

    Däremot så kan man fortsätta skydda din SGI genom att exempelvis fylla upp med föräldrapenning. Gör man det så kan man stå kvar i den tidigare arbetsinkomsten. 

    Här kan du läsa mer  föräldrapenning och SGI

    http://www.forsakringskassan.se/privatpers/foralder/barnet_fott/foraldrapenning_och_sjukpenninggrundande_inkomst

    Hälsningar,
    Anders, handläggare 

Svar på tråden Sgi