Nackdelar med att sälja lägenhet privat?
Vi ska sälja vår lägenhet och har haft mäklare här för en gratis värdering. Idag pratade min sambo med en kompis som i sin tur visste 3 potentiella köpare varav ett par behöver en ny lägenhet ganska akut då deras andrahandskontrakt går ut om en dryg månad.
Nu funderar vi på om vi skulle sälja lägenheten privat och bara ta hjälp med pappersbiten. Har vi köpare som är beredda att betala vad vi vill ha finns det ju faktiskt ingen anledning till att lägga upp lägenheten på Hemnet och chansa på att budgivningen drar iväg.
Mäklaren skulle ta 30 000 för att sälja lägenheten och räknade inte med att få den såld förrän framåt november = 10-15 000 i månadsavgifter. Tar vi bara hjälp med kontraktsskrivningen hamnar kostnaden på <5 000 och 2 av 3 potentiella köpare kan flytta in ganska omgående. Vi skulle alltså tjäna in 35-40 000 på att sälja privat.
Vi kommer sätta minimipris till 650 000 vilket är ungefär vad mäklaren gissade på att lägenheten skulle säljas för.
Vad är nackdelarna med om vi gör så här och säljer privat? Missar vi några försäkringar etc?