skogsvitter skrev 2013-07-24 09:14:07 följande:
Det är tvärtom väldigt ovanligt att så små bebisar på riktigt sover hela nätter i sträck utan att vakna en enda gång. De allra,allra flesta vaknar för mat eller bara lite bekräftelse från föräldern. Däremot så har jag märkt att många säger att barnen sover tex 20-07, och nämner inte att bebisen vaknar någon eller några gånger under natten, så länge bebisen somnar om på en gång igen efter tex mat så räknar många det som "hela nätter" ändå.
Så jag skulle ta det "alla andra" säger med en stor nypa salt, och veta att det vanligaste är att de vaknar. Inte att de inte vaknar.
När det gäller just er situation låter det absolut ganska jobbigt, en tanke jag har är att det låter som att napparna stör sömnen ganska ordentligt. Varför har han napp när han sover? Jag skulle ta bort den vanan så fort som möjligt om jag var du, det är inte alls ovanligt att napparna stör mer än de hjälper nattetid och det är ju uppenbart så att han vaknar endast pga dem. Vi använde napp en kort, kort period till äldsta dottern. Men hon somnade bara med den, så fort hon somnat tog vi såklart bort den så att hon slapp ha den i munnen konstant. På så sätt sov hon ju ändå som vanligt, utan att ha något i munnen. Men sedan tog vi bort nappen helt och hållet när hon var 10 månader. Den behövs ju egentligen inte
Jag funderar också på vart han sover? Våra barn har haft ett väldigt starkt närhetsbehov och har behövt samsova, särskilt i tex utvecklingsfaser osv. Om vi har försökt lägga dem i spjälsäng så har de vaknat massor av gånger och bökat, sovit oroligt osv. Det kan alltså vara så att han vaknar av närhets- och trygghetsbehov, vilket är större hos en del och då klart att sömnen påverkas negativt om de får sova ensamma.
Det finns alltså några punkter du kan fundera på för att förbättra sömnen litegrann, men att förvänta sig att han ska sova 10-11 timmar i sträck eller tro att alla andra bebisar gör det, då blir det fel! Det förväntade är att de vaknar, minst en gång men oftast flera. I synnerhet i utvecklingsfaser och han kan ju mycket väl vara mitt i en sådan just nu.
Vi samsov tills han var fyra månader. Sen la vi honom i spjälsäng för att jag trodde att jag störde honom på natten, och det visade sig att han sover lika dåligt vart han än ligger. Dessutom vågar jag inte samsova nå mer med honom eftersom han rullar, han kan inte rulla av sängen nu, men när han börjar krypa så vill jag absolut inte ha honom i sängen då det finns risk att han kryper och ramlar ner, vi har en ganska hög säng.
Dessutom ju äldre dom blir desto mer van blir dom att sova tillsammans och jag tror att det kan bli ganska jobbigt att ta striden att sova i egen säng sen när han är van att ligga med mig.