Balsammetoden, torrt och slitet hår. Forsätta?
Har ni hållt på med balsammetoden i 4 månader utan något vidare resultat, mitt hår är blekt många gånger (från rött till blont) och därför ganska duktigt slitet.Nu när jag använder BM så går håret av överallt varje gång jag borstar det eller drar mina fingrar igenom det, håret är inte det minsta lent snarare strävt och ser rent ut sagt förjävligt ut.
Som tvättbalsam har jag provat Coops, Garant och nu slutligen Naturelle som iaf har funkat lite bättre än dom andra.
Som "efterbalsam" har jag provat Fructis och nu Garnier med avocado och shea oil och som inpackning använder jag Loreal nutri-gloss.
Nu behöver jag er hjälp, har jag helt enkelt använt mig av fel produkter eller är mitt hår för slitet och skört för balsammetoden?
Tack på förhand :)