Postafen för att sova ibland.
Ibland tar jag en postafen för att bli trött och få sova ordentligt. Är det dåligt på något sätt? Behövs inte jätteofta men ibland.....vill inte äta tunga sömntabletter.
Ibland tar jag en postafen för att bli trött och få sova ordentligt. Är det dåligt på något sätt? Behövs inte jätteofta men ibland.....vill inte äta tunga sömntabletter.
Postafen används väl främst för illamående? Köp riktiga sömntabletter istället eller börja röka på.
Du kan absolut använda Postafen för att sova, det har jag gjorr i många, många år någon gång vid behov och läkarna jag pratat med ser inga problem med det - tvärtom. Du kan annars be att få Lergigan utskrivet - det är en allergitablett med trötthet som biverkning, också helt ofarlig ur beroendesynpunkt och det blir billigare.
Det kan du göra. Ingen fara med att ta antihistaminer för att kunna sova. Om du inte tycker att Postafen fungerar så bra efter ett tag kan du alltid be en läkare skriva ut någon annan antihistamin som t ex Lergigan eller Atarax.
Johannesört gör ingenting för mig. Postafen gör mig däremot trött.
Så länge man bara använder det någon gång ibland och inte regelbundet ser jag inget problem med det.
Jag är gravid och min BM har rekommenderat mig att äta P regelbundet mot illamående. Det är ett rätt säkert piller.
Jesper f: äter en annan medicin som inte går ihop med johannesört, annars hade jag provat.
Är väl underbart att kunna somna utav något så milt som Postafen. Jag skulle hålla mig borta från vanebildande "vanliga" insomningstabletter så länge jag bara kunde. Postafen kan du med gott samvete knappra på.
Om du pratar med läkare kan du be att få testa Circadin, det är det kroppsegna kroppshormonet Melatonin som gör att man blir trött på kvällen.
Enda nackdelen är väl att man ska ta det ca 2 h innan läggdags, lite svårt att veta om man skulle ligga och vara vaken långt fram på natten och sen behöva vänta ytterligare 2 timmar innan det funkar. Men som att ta i förebyggande om det är så att man har kommit in i en ond cirkel så kan man ju ta det för att bryta mönstret.
En del personer har väldigt låg eller ingen Melatonin tillverkning alls så de behöver alltid ta det.