Tips på dammsugare
Vi behöver en ny dammsugare och behöver därför tips på vilken som är bra (gärna med pris) samt vilka man ska undvika
Vi behöver en ny dammsugare och behöver därför tips på vilken som är bra (gärna med pris) samt vilka man ska undvika
hrm. kan nog inte hjälpa så mkt, men vi har en philips som har fjärrkontroll på handtaget där man kan slå på och av samt minska eller öka suger. tycker det är asbra! :D
Köp med Hepa filter, det är det mest effektiva som finns på marknaden, fungerar som luftrenare till och med, finns nog på flera olika sorters märken!
Ultrasilenser har vi köpt,den e SUPER!!
Kostade 1200 kr (electrolux)!
Vi köpte också en Elektrolux UltraSilencer.
Är jätte nöjd. Den är verkligen tyst, själva dammsugaren i alla fall. Sen låter ju "suget" i munstycket en del.
Tyckte dock att munstycket var lite klumpigt...fast det är det på nästan alla...vi har dock ett sånt dära Twinner-munstycke...(eller vad de heter) det rekomenderar jag verkligen!!
Priset var dyrare än det som proppen betalade. Köpte i en liten lokalaffär här så du hittar säkert något bättre pris.
Fick med en sööööööt liiiiiiiiiiten nalle också. Fast det var nog bara en kampanj just då.
"Liten" och behändig är den också...jag är jätte nöjd!
Lycka till!!
//Melinda
Fler som har några tips?
Vi behöver också köpa en ny dammsugare, akut. Har tillfälligt lagat vår gamla dammsugare med silvertejp men det håller ju inte i längden.
Vi har en Electrolux Trilobite - en sån där som åker runt och dammsuger själv - superskönt att slippa krypa under sängen
vi har en bunt dammsugare så här kommer lite kommentarer:
Kirby (inte senaste) på tok för dyr och ganska klumpig. Skapligt sug men bullrig.ca 5000kr
Rolfy från Volta. Liten och behändig men vilket ettrik ljud. Påsen pytteliten och fylls på nolltid.ca 800kr
Volta av något äldremodell. Funkar perfekt och normal ljudnivå.ca 1000kr
Vet inga priser, men Volta brukar ha bra testresultat. Electrolux Oxygen verkar bra. Dessa bra modeller kostar mellan 2-3000:-.
Nu har vi köpt en ny dammsugare äntligen. Det blev en Philips specialist tri-active med hepa-filter. Den kostade 1995 kr. Än så länge är vi väldigt nöjda även om vi bara har hunnit prova den lite grann.
Vi har en volta boildo, kostade 1695 på elgiganten. Vi tycker den är toppen, nu tycker nästan mannen att det är roligt att dammsuga!
hehehe har en billig från öb å den funkar toppen.......trots vart vi köpt den och trots att vi gav 300kr för den
har haft den i 3 år nu snart så jag är nöjd
Har en Volta Rolfy som jag köpte när jag bodde själv. Är suveränt nöjd med den så jag har behållit den trots att sambon redan hade en dammsugare. Priset var 995 kr för 4-5 år sedan. Den är väldigt liten och behändig men saknar visserligen mjukt munstycke, enda nackdelen jag kan komma på med den. Lycka till med köpet!
Vi har en Electrolux Oxygen. Jättebra!!!
AEG Vampyr har vi, superbra. Fast den har några år på nacken, så jag kan inte lova att den finns kvar. Ca 1500:- kostade den då. Förresten har min pappa en ännu äldre funkar perfekt!
Kunde inte låta bli att spana efter priset på min favvis, AEG Vampyr 1800W, kostar 1295:- på Elgiganten.