• Kittecat

    Bebis 3 månader svårt att sova!!

    Våran lille son har aldrig varit den där som sover i flera timmar på nätterna utan som högst 3-4 timmars mellanrum! Oftast sover han kanske 2 timmar Innan han vaknar å oftast bara vill snutta på bröstet innan han somnar om igen! Men nu den senaste veckan har han haft svårt att sova, han vaknar gärna nästan varje timme å både snuttar å är bara väldigt orolig! Han slår å fäktar med armarna å sparkar med benen, detta har han oxå gjort sen födseln men ännu mera nu!
    Ja försöker ge bröstet efter att ja först ser om han kanske somnar om innan men de gör han sällan, men samtidigt verkar det ibland som han inte vill ha bröstet heller! Men han tar inte napp så de går inte att lura honom med den! Därimot skriker han inte och det är ju bra, men han är ofta oxå väldigt orolig på kvällarna å numera får man dämpa ner allt ordentligt, ljus, av med tvn osv! Blir ofta väldigt ledsen på kvällarna! Men somnar ändå inte förrens efter tio... Ja hel ammar i övrigt men har funderat på att testa med ersättning på kvällen för att se om de hjälper?
    Vårat första barn så man är ju inte så erfaren, så tacksam för svar å tips! Vet att barn ofta har en period runt 3 månader så de kanske är därför han är såhär??


  • Svar på tråden Bebis 3 månader svårt att sova!!
  • Flickan och kråkan

    Helt normalt. Tillväxt- och utvecklingsperiod som visar sig lite olika med olika barn. Min yngsta är 3 månader nu. Han har rätt mycket Valentin dagtid nu så det är mycket intryck som ska smältas framåt kvällen. Mycket dragande och slitande i brösten på kvällen och svårt att komma till ro. Samma sak med mina två äldre barn i den åldern. Min lilla trea sover dock fantastiskt mycket bättre på nätterna än dem. Just nu sover han oroligt men mest för att han är megasnorig.

  • Flickan och kråkan
    Kittecat skrev 2013-09-20 10:12:28 följande:
    Våran lille son har aldrig varit den där som sover i flera timmar på nätterna utan som högst 3-4 timmars mellanrum! Oftast sover han kanske 2 timmar Innan han vaknar å oftast bara vill snutta på bröstet innan han somnar om igen! Men nu den senaste veckan har han haft svårt att sova, han vaknar gärna nästan varje timme å både snuttar å är bara väldigt orolig! Han slår å fäktar med armarna å sparkar med benen, detta har han oxå gjort sen födseln men ännu mera nu! Ja försöker ge bröstet efter att ja först ser om han kanske somnar om innan men de gör han sällan, men samtidigt verkar det ibland som han inte vill ha bröstet heller! Men han tar inte napp så de går inte att lura honom med den! Därimot skriker han inte och det är ju bra, men han är ofta oxå väldigt orolig på kvällarna å numera får man dämpa ner allt ordentligt, ljus, av med tvn osv! Blir ofta väldigt ledsen på kvällarna! Men somnar ändå inte förrens efter tio... Ja hel ammar i övrigt men har funderat på att testa med ersättning på kvällen för att se om de hjälper? Vårat första barn så man är ju inte så erfaren, så tacksam för svar å tips! Vet att barn ofta har en period runt 3 månader så de kanske är därför han är såhär??

    VAKENTID, inte Valentin
  • Kittecat

    Ok då får jag väl bara hoppas på att de snart är över :) är ju lite jobbigt som sagt å se han så övertrött imellanåt även om man försöker göra allt för att undvika att han blir ledsen! Antar att det kanske hänger ihop med hans dåliga nattsömn oxå? Att även den påverkas av denna period han är i nu!

    Tack för svaret :)

Svar på tråden Bebis 3 månader svårt att sova!!