• Anonym (af)

    Studier överhoppningsbara?

    På fk:s hemsida står att studier är överhoppningsbar tid när det kommer till SGI. (Så äv. arbetslösa dgr.) Finns chansen att man får räkna in sommarvikariat i 240-dagarsvillkoret om man efter det studerat sin sista termin och sedan direkt börjat jobba 6 mån i följd? Eller är det ett säkert nej på frågan?

  • Svar på tråden Studier överhoppningsbara?
  • Försäkringskassan

    Hej!

    Man kan inte räkna in ett sommarvikariat. För att en SGI ska kunna beräkans och räknas in i 240-dagarsvillkoret måste arbetat vara stadigvarande. Med stadigvarande menas att arbetat beräknas pågå i minst 6 månader.

    Hälsningar
    Lisa, handläggare

  • Anonym (af)

    Om sommararbetet är av precis samma typ som första jobbet efter studierna skulle det då kunna räknas som stadigvarande?

  • Anonym (af)

    Dvs yrkesrelaterat (och alltså en sorts "fortsättning" på sommarvikariatet..

  • Försäkringskassan

    Hej

    I och med att det är två olika anställningar så kan det inte räknas som stadigvarande arbete. Du måste ha samma arbetsgivare i minst 6 månader.

    Hälsningar
    Stella, handläggare 

Svar på tråden Studier överhoppningsbara?