Toalett rinner över, tips?
Tänkte bara kolla om någon här har en aning om vad man ska göra om ens toalett gör så här (det blåa ska då föreställa vatten, mycket bra ritat av mig...) :
Det rinner inte konstant, utan det är när man spolat som cisternen fylls upp och av någon anledning rinner det då också över lite grann och bildar en pöl på golvet. Så snart den fyllts upp slutar det dock, så den står inte och rinner hela dagen.
Naturligtvis måste jag öppna upp locket och glo på insidan men jag har inte kommit så långt då jag inte vet hur man får upp det än. Det är en Ido med en vippknapp för stor och liten spolning.
Tänkte bara höra om någon spontant hade en aning om vad det kunde vara för fel, vad man ska göra och/eller vad för reservdelar man kan behöva. Tack på förhand.