fortfarande gravid efter abort
Jag genomgick en medicinsk abort för ca 5 veckor sen. I veckan skulle jag på efterkontroll och samtidigt sätta in en spiral. Istället gjorde jag ett positivt graviditetstest. Sen fick jag göra ett ultraljud som visade att aborten inte hade funkat, jag bär på ett 14 veckors foster.
Jag har mått så dåligt och varit så ledsen men har beslutat mig för att slutföra aborten. Under de 5 veckor som gått sen min ickefungerande abort så har jag aldrig ångrat mitt beslut. Men jag är så rädd för att göra aborten. Har läst så mycket hemska berättelser om aborter som sker så här sent.
Så nu undrar jag bara om det finns någon tröst att få? Jag förstår att det är en hemsk upplevelse men finns det någon därute som har gått igenom det här som kan ge mig lite hopp om framtiden? Snälla?