• vasaru

    Gräs i halsen

    Hej familjeliv.

    Utifrån min katts symtom så tycks ett grässtrå ha fastnat i halsen på henne. Jag har läst att det bästa är att åka till veterinären med henne men jag vill gärna avvakta då hon kan äta och dricka normalt om hon gör det försiktigt, hon hostar till lite lätt ibland bara.
    Hon verkar inte störas av det och därför undrar jag om jag kan avvakta och se innan jag åker till veterinären.
    Sist jag var dit med henne blev hon en helt annan katt i flera veckor, mådde riktigt dåligt. Därför vill jag undvika ännu en gång så mycket som det är möjligt.

    Men självklart åker jag in med henne om det är det som krävs.

    Så kan jag avvakta eller inte? Hon kan ju äta, dricka och jama så hon verkar inte må så dåligt över det. Har mailat min veterinär så väntar på svar från henne också.

  • Svar på tråden Gräs i halsen
  • vasaru
    nemo1 skrev 2013-11-20 16:45:27 följande:
    Är katten utekatt? Är den isf avmaskad?
    Jag avmaskade henne när jag skrev och nu är hon mycket bättre, så himla glad att hon slapp veterinären.
Svar på tråden Gräs i halsen