• kossi

    Reserv 9 på YH-utbildning,hur stor chans?

    Hej!
    Jag fick precis veta att jag har fått reservplats nr 9 på en yrkeshögskole utbildning.

    Det var från början 270 sökande och de har 30 platser.

    Skolan säger att de kommer ta in reserver löpande om de antagna hoppar av eller också om reserver hoppar av.

    Så..hur stora eller små är möjligheterna att komma in tror ni?:)

    Jag håller på att älta sönder!
    Är verkligen min drömutbildning:(


  • Svar på tråden Reserv 9 på YH-utbildning,hur stor chans?
  • kaffe

    Om det bara är 30 platser så är väl chansen inte jättestor, eller jag vet inte.

    Vad är det för utbildning? 

  • kossi

    Lönespecialist.
    Ja,det är nog svårt:(
    Jag tänker såhär att det är typ 4-5st som hoppar av och så är det 3-4 reserver som hoppar av:)så kommer jag på tur!;)
    Men det är bara i bästa fall!
    Drömtänkande!

  • Beccibus

    Hej!
    Tror nog du har en chans. Jag går exakt en sådan utbildning nu med ca 300 sökande och 32 platser. Först så ska ju de som kommit in tacka ja och bekräfta sina tidigare erfarenheter och betyg och dessutom så kanske inte alla antagna verkligen vill gå utbildningen och säger nej trots att de blivit antagna. I min klass droppade det in ca 5 st under de första två veckor. Hoppas du blir antagen! Ring och prata med dem-kanske flyttar de upp dig ett par steg ifall du visar stort intresse. Stort lycka till!

  • kossi

    Beccibus,
    Åhh,vad "häligt" att höra!
    Jag hoppas så mkt att det är några som tackar nej!
    Har inte gett upp hoppet ännu.
    Men nr 9 är en väldigt jobbigt siffra!
    Nr 1-4 hade känts mer hoppfull men allt därefter känns svårt

  • smultronrosa

    Jag har varit reserv 15 och kom inte in, just den gången var det tyvärr ingen som kom in som reserv men det säger ju ingenting, håller tummarna för dig :)

  • Carolines79
    kossi skrev 2013-11-22 22:11:55 följande:
    Lönespecialist. Ja,det är nog svårt:( Jag tänker såhär att det är typ 4-5st som hoppar av och så är det 3-4 reserver som hoppar av:)så kommer jag på tur!;) Men det är bara i bästa fall! Drömtänkande!

    Kom du in?:)hoppas!
  • kossi

    Tack:)!
    Har inte fått veta ännu!
    Sista svarsdag för alla är 6 dec,så efter det vet jag bättre :)!

  • Carolines79
    kossi skrev 2013-12-04 09:37:17 följande:
    Tack:)!
    Har inte fått veta ännu!
    Sista svarsdag för alla är 6 dec,så efter det vet jag bättre :)!

    Hoppas du fått positiva besked!?
  • kossi

    Det är några avhopp men de sa inte hur många,men jag skulle höra av mig på fredag så vet de då!
    Så nu håller jag tummarna hårt att de hoppar av och att lite reserver före mig inte kan:)

  • Carolines79
    kossi skrev 2013-12-11 12:50:48 följande:
    Det är några avhopp men de sa inte hur många,men jag skulle höra av mig på fredag så vet de då! Så nu håller jag tummarna hårt att de hoppar av och att lite reserver före mig inte kan:)

    Håller tummarna för dig! Hört nåt? Jag står reserv 1 på en yh utbildning.. Trevlig helg!
  • kossi

    Spänningen stiger!
    Jag ringde idag,och de sa att jag nu är på 3:e reservplats och att reserverna som blivit tillfrågade har till på söndag att svara och alla hade tydligen inte svarat ännu.
    Så nu hoppas jag innerligt att några reserver tackat nej!;)

    Annars går jag nog vänta till kursstart,för då brukar säkert några inte dyka upp!

    Men 1;a reserv för dig,grattis!! Då kan du ju se dig som att du kommit in;))
    Måste du nu vänta till kursstart??

  • Carolines79
    kossi skrev 2013-12-13 19:01:48 följande:
    Spänningen stiger! Jag ringde idag,och de sa att jag nu är på 3:e reservplats och att reserverna som blivit tillfrågade har till på söndag att svara och alla hade tydligen inte svarat ännu. Så nu hoppas jag innerligt att några reserver tackat nej!;) Annars går jag nog vänta till kursstart,för då brukar säkert några inte dyka upp! Men 1;a reserv för dig,grattis!! Då kan du ju se dig som att du kommit in;)) Måste du nu vänta till kursstart??

    Ååååhhh va spännande0, håller alla tummar:)! Tack, jag hoppas men törs inte ta ut nåt i förskott! Ha det gott!
  • kossi

    Jag hamna slutligen på reservplats 2.
    Så nu får jag leva på hoppet att någon hoppar av vid kursstart:)!

    Carolines79;meddela gärna om du kommer in!:))

  • Carolines79
    kossi skrev 2013-12-17 09:49:27 följande:
    Jag hamna slutligen på reservplats 2. Så nu får jag leva på hoppet att någon hoppar av vid kursstart:)! Carolines79;meddela gärna om du kommer in!:))

    Åh jag håller alla tummarna för din skull, verkligen! Jag fick besked idag att jag kom in på vårdadministratörutbildningen!:)såå glad! God Jul & lycka till!
  • kossi

    Åhhh!gud!!
    Grattis till dig!!
    Kan tänka att du svävar som på moln nu!!:)
    God jul till dig!

  • Carolines79
    kossi skrev 2013-12-30 16:40:15 följande:
    Jag kom in!;)))

    Ååååhhh grattis!!! Gott nytt år!
Svar på tråden Reserv 9 på YH-utbildning,hur stor chans?