Misstänker grannarna för inbrottet hos oss.
Förra veckan hände det som inte fick hända mot min familj...vårt hus fick inbrott när vi var på en familjemiddag hos några släktingar. När vi kom tillbaka hem var hela vårt hs totalt förstört. Möbler som var kvar var upprivna, garderober och hyllor låg på marken, spruckna glas och porslin. En massa annat var stulet, såsom kontanter, smycken och andra dyra värdesaker. Även barnens rum var totalt förstörda. Vi hade en krokodil i en bur, och även den är stulen. Att man ens gör så.
Problemet är att vi misstänker våra grannar, för de var de enda av grannskapet som visste om att vi skulle på familjemiddag. En annan sak som får oss att misstänka grannarna är att de sedan inbrottet har betett sig och sett väldigt konstiga ut. De har fysiska skador på kroppen. Kvinnan i hemmet har fått håret kort och det ser ut som att någon bitit av det. Sonen har blivit av med en arm, det ser ut som någon ätit den. Mannen har en massa bitmärken på kroppen och ansiktet. Många gånger hör vi skrik inifrån deras hem och det låter som att de blir jagade av någon där inne. Vi misstänker att grannarna är rånarna, och att orsaken till deras skrik och deras fysiska skador är vår krokodil. För vi vet att vår krokodil kan bli en aning våldsam och hungrig när den känner sig otrygg i miljön. Därav konsekvensen till deras skador.
Vad tror ni? Borde vi konfrontera dem, eller begära att polisen ska ansöka om en husrannsakan hos åklagaren eller rätten?