Hur mycket drar en frys?
Hur mycket drar en relativt stor frys som inte är superny?
Är det riktiga energislukare ?
Hur mycket drar en relativt stor frys som inte är superny?
Är det riktiga energislukare ?
Ett par hundra kronor per år skulle jag tippa.....
Ja. Jag visste inte om det var onödigt lyx att ha min gamla frys i garaget när jag köpte en ny. Men den drar mindre än en krona om dagen, så det är inga jättesummor vi pratar om.
Säg att det är så pass gammalt att det förbrukar mycket energi.
Så jämför vi med ett gammalt Aklassat skåp från 2002 mot ett nytt A++ klassat så drar det nyare 240kWH, det 11 år gamla 296kWh.
Har jämfört Electrolux. Skillnaden är alltså 56kWh, räknar vi kostnaden på 1kr/kWh så kostar det gamla 56 kr mer/år.
Jämför vi med ett ElectroHelios från 2001 och Bklassat förbrukar det 431kWh/år och kostar jämfört med det nya Electrolux skåpet 191kr mer/år.
Det populäraste fullhöga frysskåpet på pricerunner kostar 4885kr är A+ klassat och förbrukar 323kwh/år.
Säg att du har ett skåp som förbrukar massor 800kwh/år och köper ett nytt bara för energins skull.. Du köper det populäraste på pricerunner och sparar 477kwh/år.
Men skåpet beräknas ha en livslängd på 10-15 år och det tar drygt 10år att betala av inköpet med det du sparar...
Kanske mycket OT men men.. Vad har du för märke och modell kan jag kanske ta reda på hur mycket ditt skåp drar..