aleakim skrev 2014-01-08 14:12:13 följande:
I början av graviditeten ville jag mest göra mig av med gubben, allt han gjorde var oerhört störande. Han andades lite för högt, han snarkade som en tok, han bet på naglarna och han smaskade så att minst hela kvarteret hörde det. Jag blev världens trotsunge, allt han gjorde skulle göras tvärtom för att jag skulle bli nöjd. För det mesta kunde jag hålla mig i skinnet men ibland brast det rejält och jag grälade medan han mest stod och flinade mot mig. Förstår honom nu såhär i efterhand men just då var det oerhört provocerande.
Dessutom stank han skit.
Tur att det gav med sig gradvis under tiden, nu har vi sista trimestern kvar och den verkar blir rätt lugn som tur är. Tror inte han hade orkat med mig om jag fortsatte med grälandet.
Urk vad jag tyckte min sambo stank!
kunde inte vara i närheten av honom, han fick absolut inte pussa eller krama mig där ett par veckor..
sen vände det plötsligt och jag kunde inte hålla mig borta från honom..! ^^
Jag bär vårat barn 24/7 jag har spytt flera gånger varje dag under 10 veckor, jag har enorm foglossning, jag är yr, varm, ledsen, tjock och klumpig, jag blir stucken och klämd på regelbundet och ska snart genomgå en förlossning som troligen kommer ske genom att klämma ut en ca. 3,5 kilos klump genom ett hål som ibland inte ens ett finger kommer in i (sorry för beskrivningen)
så jag tycker faktiskt att jag har lite, lite rätt att gnälla och överdramatisera ibland ^^