• Anonym (Barajag)

    Hur säkra är minipiller

    Jag har rekommenderats minipiller  har blivit gravid välldigt lätt under första månaden med alla utan att vi räknat in nån ägglossning de e jag ju  givetvis tacksam för men hur ssäkra är minipiller upphör ägglosssningen eller inge google ger ju  ganska  motstridiga svar även olika forum säger olika !!

  • Svar på tråden Hur säkra är minipiller
  • Anonym (Barajag)

    ingen als ännu ska kontakta läkaen mest sådär i allmänhet  funderar jag på säkerheten kring dseea finns så många olika svar på nätet som du säkert vet 
     vilka sorter finn det

  • Aleksandra Barnmorska

    Hej! 2-6 kvinnor av 100 användare blir årligen gravid med minipiller. Jag skulle inte rekommendera dem om du har blivit gravid med skydd tidigare.

  • Anonym (Barajag)

    vad skulle du då rekomendera ??? då  sånt som innehåller östrogen inte passat så bra  tidigare e man ju inte såå på hugget att testa det ännu en gång 

Svar på tråden Hur säkra är minipiller