Mar14 skrev 2014-01-23 10:40:44 följande:
Det kan inte vara något annat som spökar?
Jag har endometrios (som ibland kallas autoimmun, men vet inte riktigt om det är det) plus sånt här munsårsvirus och jag blir hyffsat ofta sjuk av det, vilket gör att jag känner mig sliten, ont i kroppen och förkyld, men jag blir egentligen väldigt sällan smittad av någon riktig förkylning. Tvärtom har jag rätt starkt immunförsvar, och precis som du får jag bara influensa kanske vart 5e år eller så (vilket är rätt sällan jämfört med alla som är sjuka varje år). Det tog ett tag innan jag förstod det, för jag var ju sjuk ofta, men jag är inte sjuk på grund av att immunförsvaret inte fungerar utan mer på grund av sjukdomar som immunförsvaret inte biter på (iaf enligt min uppfattning, finns lite olika teorier kring immunförsvar och endometrios). Nu kan man ju inte jämföra, men jag tänkte att de där "småförkylningarna" du skrev om kanske inte är vanliga förkylningar utan något som triggats av t.ex. din autoimmuna sjukdom? (Bara en lösryckt tanke, ibland finns det ju fler förklaringar än en.)
Att kortisonet skall trappas ned är egentligen inget konstigt, men det är inte så svårt som det låter. Eftersom du tar det så kort tid så handlar det mest om nedtrappning under 1-2 dagar, typ att du tar bara en tablett istället för två i två dagar och sen slutar. Det var i alla fall det besked jag fick av min läkare när jag tog det (i samband med IVF) och funderade på det där med nedtrappningen.
Jag vet inte det, då jag bara försökt bli gravid med makens spermier - i hela mitt liv (nåja, 10 år snart). Naturligt först, IVF med mina ägg sen, slutligen ÄD med hans simmare osv. Det har aldrig tagit sig (fast vi alltid fått embryor i labbet), och senaste ÄD skrev läkaren " no pregnancy due to poor embryo development - probably due to poor sperm quality

. För äggen var unga, av en donator som gett upphov till barn innan. Ingen läkare har konstaterat endo hos mig, men jag vet att man kan ha det ändå för det är svårt att se. Dock har jag sällan särskilt smärtsamma menstruationer, vet inte om det är typiskt för endo? Inte så långa heller 6-7 dagar. Dock blöder jag en hel del i början av cykeln men det har förbättrats mycket sen jag slutade med viss mat som gluten, kasein och soja.
Det enda som skulle kunna påverka i mitt fall, tror jag, är IVF med egna ägg, pga hypotyreosen jag har. Men nu är vi ju förbi det stadiet, vi gör ED nu, så enl läkarna på kliniken ska inte min sjukdom påverka så länge jag ligger rätt i TSH-värdet och tar mitt kortison i början. Enligt deras erfarenhet av patienter med samma problem som jag.
När jag säger småförkyld ofta, så menar jag inte varje månad eller ens varje kvartal. Kanske några få ggr / år och ofta inte så allvarligt. Snuva och lite halsont. Sällan hög feber, max 38 eller så. Men JAG tycker det är ofta, för jag lever väldigt sunt (mitt nördintresse, kost och hälsa) så jag borde ju vara frisk alltid. Tänker jag lite naivt.
Kan man göra något för att förbättra endo, har du fått tips om det? Ifall jag skulle ha en dold variant. Gyn har letat, men hittar ingen endo. Men då jag redan har en autoimmun sjukdom (Hashi) så löper jag ökad risk för fler, det är ju vetenskapligt bevisat...

Det är därför jag slutade med gluten, då min risk för celiaki är ökad nu (också autoimmun sjukdom).