• LindaMamman

    9 månaders - krångliga nätter. Övergående eller matallergi?

    Vår son på 9 månader har mer eller mindre krångliga nätter. Oftast mer... han sover från 19-7 men vaknar tusen gånger. Eller vaknar och vaknar, han gnäller, jag ger nappen och buffar lite och sen sover han vidare.. en stund. Sen gnäller han och det börjar om. Ibland en gång i timmen (=bra natt), ibland en gång var tionde minut. Vad kan detta bero på? Är det bara allmänt orolig sömn som går över eller kan det vara någon form av matallergi som gör att han har ont i magen? Han bajsar varje dag och det är helt okej lukt, form osv. OM han skulle vara allergisk mot t ex något i vällingen eller så, hur ter det sig? Han skriker ju inte utan bara knorrar, liksom. Någon som vet?

  • Svar på tråden 9 månaders - krångliga nätter. Övergående eller matallergi?
  • Mammatillw

    Hej! Min son (nu 2,5år) strulade mycket med sömnen just vid 9 månader. Det är en separations fas just i den perioden som kan påverka sömnen mycket. Hur sover han på dagen, kan man dra ner på dags vilan? Är han orolig på dagen också? Sonen lärde sig att gå just vid 9 månader och sådana "stora utvecklingar" kan också störa sömnen rejält.

  • LindaMamman

    Han sover vid 2 tillfällen på dagen, men inte så himla länge (alltifrån 30 min-1,5 timme). Det vore omöjligt att dra ner på det, när han somnar då är han så trött. 
    På dagarna är han inte lika knorrig, men i ett enormt behov av stimulans, bärande och sällskap. Han sitter inte långa stunder och glatt leker själv..... det har varit så här ett tag så det känns som om det är en låååång fas, eller flera faser som i princip går ihop. 

  • Mammatillw

    Fasen kan vara länge eller så när en utvecklings fas tonar ner så påbörjas nästa.. Det är bara att stå ut tyvärr, det kommer bli bättre.

  • Dimitra

    Separationsfasen är lång, ett par månader för en del barn. Det går över snabbare om du visar din bebis att du finns där för honom. Ha honom nära så mycket du bara kan, även nattetid.

    Under dagen när han är pigg och glad kan ni leka tittut-lekar så han lär sig att du finns kvar i hans liv även om han inte ser dig


    The Dimitra universe.
  • Mandelskorpan

    Har sömnen varit dålig "alltid" eller känns det som att det kommit med att mer och mer mat introduceras? Kräks han mycket?

  • LindaMamman
    Mandelskorpan skrev 2014-01-24 10:24:55 följande:
    Har sömnen varit dålig "alltid" eller känns det som att det kommit med att mer och mer mat introduceras? Kräks han mycket?
    Han har alltid sovit dåligt, men när han var mindre skrek han mer och ammade ofta. Nu vaknar han väl knappt själv, utan knorrar och bökar på men sover vidare efter en stund. Nej, han kräks aldrig. 
  • Mandelskorpan
    LindaMamman skrev 2014-01-24 12:15:38 följande:
    Han har alltid sovit dåligt, men när han var mindre skrek han mer och ammade ofta. Nu vaknar han väl knappt själv, utan knorrar och bökar på men sover vidare efter en stund. Nej, han kräks aldrig. 

    OK. Du kan ju testa att googla på överkänslighet mot komjölksprotein / mjölkallergi, om ni inte redan kollat upp det. Det ger bla dålig sömn.
Svar på tråden 9 månaders - krångliga nätter. Övergående eller matallergi?