YokohamaNr2 skrev 2014-02-25 15:44:05 följande:
Men alltså vad vill du att ni ska göra då istället för att han lagar god mat till er? sitta i soffan eller? jag menar kan inte du och barnet sitta i närheten av köket så att ni kan prata samtidigt som det lagas mat? Tror nog att han kan behöva ett alternativ, inte bara måste du laga krånglig mat?
Nu var det ganska länge sedan detta skrevs.. jag visste inte då hur jag skulle svara och sedan kom livet emellan...
"God mat" eller inte har det inte handlat om. Det handlade om att lägga ner mycket tid på att laga mat, mer tid än vad jag tycker/tyckte är befogat med tanke på omständigheterna. Det går att laga god mat på kort tid. Det går att laga näringsriktig och varierad mat utan att stå i timtal i köket. Det handlade i det här fallet t.ex. om att prova nya maträtter som skulle både jäsas och friteras.
Sitta i soffan? Jag ville att han skulle umgås med oss. Situationen då var att jag ammade väldigt mycket, att sitta i köket och se på när han lagade mat kanske gick en liten stund, men jag ville att han skulle anpassa sig efter oss och inte tvärtom. Jag vände redan in och ut på mig själv för att anpassa mig efter dottern och hade ingen ork att också anpassa mig / hänga mannen i hälarna där han ville befinna sig.
Alternativet - "Jag vill umgås med min dotter och min fru som tar hand om vår dotter" menar du inte skulle kunna finnas i hans huvud självmant? Det är liksom det som är poängen. Jag var ledsen över att han valde att stå i timtal i köket istället för att umgås med oss. Det var lättare för honom att laga mat en kvart och sedan vara hos oss än att vi skulle stå/sitta med honom medan han stökar runt i köket. Om det skulle vara praktiskt möjligt vette sjutton, med tanke på att han inte kan bli störd när han gör saker (då blir det fel). Vad dottern skulle fått ut av det vet jag inte heller eftersom hon var så liten då. Och när hon sov var hon lättstörd, vilket skulle begränsa möjligheterna ännu mer... Nåja.
Och bara för att berätta lite om nuvarande läge så minskade han ner på lagandet av krångliga maträtter, jag föreslog att vi kunde laga mer mat på helgerna och minska ner på vardagarna och det följde vi ett tag. Nu lagar han ibland mat när dottern (och jag) sover på dagen eller kvällen, vilket fungerar ok.