Hjul lossnade!! Emmaljunga
Häromdagen när jag var ute på stan med sonen i sin Emmaljunga (8 månader gammal) så blev jag riktigt skärrad. Från ingenstans tittar jag ner och ser höger bakhjul rulla iväg från vagnen! Kvar står jag, med som tur var (!) ett stabilt grepp om vagnen så att den inte välte omkull.
Blev otroligt förvånad att detta kunde hända! Jag har använt vagnen sparsamt i 8 månader, och detta ska väl inte kunna hända? Tänk om jag hade promenerat bredvid en trafikerad väg och tappat kontrollen? Eller om jag var ute någonstans där ingen var i närheten för att hjälpa till? Hjulet gick inte att sätta tillbaka.. som tur var kunde en vännina stå kvar och vänta tills jag sprang och hämtade bilen.
När jag går tillbaka till affären så möts jag av en attityd som visar på att detta är inget konstigt alls. Jag får hjulet lagat utan kostnad på 10 min och detta är inget reklamationsärende. Tydligen kan navkapseln lossna när den får en stöt, och då det är den som håller hjulet på plats, då händer detta. VA?? säger jag.. Så fort man upptäcker något fel på leksaker osv. återkallar man ju dessa. Men när hjulet på en barnvagn rullar iväg utan förvarning så är detta inget allvarligt problem?
Vad tycker ni, är det jag som överreagerar?