Att skydda SGI + föräldrapenning
Hej,Jag har två frågor
1. Om man blir gravid innan barnet man har är 18 månader ska SGIn vara skyddad som jag har förstått det.Nu är vi i den situationen, minstingen är ännu inte 18 månader och jag är gravid. Det är dags att skola in på förskolan och i samband med det kommer jag att gå ner i arbetstid. Inget moderskapsintyg finns ännu (det är för tidigt) och försäkringskassan ”vet” därför inte att jag är gravid.
Vad händer nu OM någonting skulle hända med barnet i magen. Kanske missfall (det ska vi ju inte hoppas). Kommer jag vara tvungen att komplettera min arbetstid med föräldrapenning upp till 100% fram tills dess att FK har fått ett moderskapsintyg eller vad gäller? Vad händer med min SGI OM någonting skulle hända??
2. Nu vid inskolning på förskolan, visst är det OK att ta ut lägstanivådagar även de dagar då lilleman lämnas kortare stunder? 'Vanlig' föräldrapenning har jag för mig att det inte är OK.