• Tumlan

    Bakgrundsbelysning på Gameboy Advance?

    Min 4-åring har hittat mitt gamla Gameboy Advance och tycker att det är jättekul men problemet är att det är så himla dålig bakgrundsbelysning på det. Enligt en säljare på El Giganten kan man ställa in belysningen, men han visste inte hur... Någon här som vet hur man gör OM det nu går?

  • Svar på tråden Bakgrundsbelysning på Gameboy Advance?
  • Runguska

    På Gameboy Advance SP går det. Det är den man kan vika ihop i fyrkantigt format. Är det den äldre varianten måste du köpa och sätta in afterburn som det kallas. En sak du sätter under skärmen som ger bakgrundsbelysning.

  • Tumlan

    Aha! Vad kostar en sån? Har sett att man kan sätta en lampa utanpå också - är det bättre med afterburn?

  • Runguska

    Afterburn är väldigt bra, men lite knepig och riskabel att sätta in. Dessutom kostade den då den kom (vet inte om priset sänkts idag) omkring 500 kronor. En lampa att ha på brukar gå på runt hundra kronor och ibland får man då även med uppladdningsbara batterier eller annat skoj.

  • Barry77

    Köp Nintendo DS istället , den tar ju Gameboy Advance spel med..
    jag och min Sambo har varsin.

Svar på tråden Bakgrundsbelysning på Gameboy Advance?