• Autumnleaf76

    Problem med magen

    Har en 2 1/2 åring som har haft problem med förstoppning sedan födseln ungefär. Hon har fått Lactulos regelbundet under lång tid. Men vi slutade för ca två månader sedan och efter det har det funkat fint. Hon har bajsat en gång om dagen och varit fast.

    Förra fredagen började hon bajsa löst. Lite som en lös, grynig gröt. En gång om dagen. Så bajsade hon fredag, lördag, söndag, måndag och tisdag. På onsdag bajsa hon två gånger tätt på varandra, inga stora mängder men lösare. Nu som en bajsbrun lös och slät gröt. Sedan dess har hon inte bajsat alls. Inne på fjärde dagen utan bajs nu.

    Som vanligt annars men har haft lite feber, strax under 38 i onsdags och därefter kring 37,5 lite då och då. Äter varierat. Ena dagen bra, andra sämre. Frukt och grönt slinker lätt ned. Dricker bra.

    Någon som känner igen detta?
    Vad kan den lösa magen bero på?
    Borde man kontakta läkare/BVC imorgon tro?

    Om hon hade haft magsjuka borde hon väl bajsat mera än en gång om dagen?

  • Svar på tråden Problem med magen
  • SIN74

    Barnet kan vara förstoppat och att det kommer förbi löst. Hur känns magen när ni tar/trycker på den?

  • Autumnleaf76

    Hon vill inte gärna att man trycker på magen. Men den känns lite spänd och när hon står upp ser den utspänd ut. Men hon klagar inte på ont.

  • SIN74

    Bra. Gör en matdagbok och kolla vad som gör att det blir lösare/fastare. 

Svar på tråden Problem med magen