Behöver råd, krisläge!!
Hej! Jag sitter i ett krisläge och måste flytta omgående med mina barn. I och med flytten blir jag av med mitt arbete(anställd av mannen)
Jag är inte med i någon a-kassa. Idag äger vi ett radhus ihop med lån på 1,6. Huset är värderat till 2,4.
Det är jättesvårt att få tag i hyreslägenheter här i stan men jag har blivit erbjuden en som kostar 8600:- månaden. Har kollat på säljes och då funnit en 3:a tex med månadskostnaden 6700:- men jag lär väl knappast få lån.
Jag kommer ha barnen skrivna hos mig så deras pappa kommer få betala underhåll och jah kommer söka bostadsbidrag.
Hjälp vad gör man. Hur ska jag gå vidare? Snälla alla kloka, ekonomiskt sinnade hjälp mig. Kom med tips och råd till en som står totalt handfallen.