• anaconda

    Hej

    Hej,

    Har ett par frågor,
    Just nu är jag hemma mammaledig, men om jag exempel blir sjuk så jag själv inte kan eller orkar ta hand om min dotter kan pappan då avstå från sitt jobb och ta hand om dottern? Hur fungerar de och vad söker man då i ersättning

    Med vänlig hälsning, Anna


    Izabella, 24 Mars 2014 ❤
  • Svar på tråden Hej
  • Försäkringskassan

    Hej!


    För att ha rätt till föräldrapenning skall föräldern vårda barnet. Om föräldern som är föräldraledig blir sjuk och inte kan ta hand om barnet skall han eller hon sjukanmäla sig till Försäkringskassan.  

    Om barnet inte har fyllt 240 dagar kan den andre föräldern ansöka om föräldrapenning när den som vanligtvis har han dom barnet är sjuk.
    Om barnet fyllt 240 dagar kan den andre föräldern ansöka om tillfällig föräldrapenning (VAB) när den om vanligtvis har hand om barnet är sjuk. 


    Hälsningar
    Erling, handläggare. 

Svar på tråden Hej