Laga kött eller pommes först?
Ska laga flintastek i ugn och pommes i ugn, men båda ryms inte i ugnen samtidigt. Vilket håller sig bäst att stå under folie medan det andra är i ugnen?
Ska laga flintastek i ugn och pommes i ugn, men båda ryms inte i ugnen samtidigt. Vilket håller sig bäst att stå under folie medan det andra är i ugnen?
men inte ska du väl laga flintastek?? laga nåt annat!
Jag hade tillagat köttet först och inte låtit det gå helt klart. Sen hade jag slagit in den i folie medan jag tillagat potatisen.
Köttet lär väl klara sig bättre en stund än pommes som ju blir rätt blöt och "svampig" om man lägger den under något tätt.
Stek pommes i stekpanna.
Köttet, köttet, köttet. Alltid köttet först om man behöver ugnen två gånger...... Köttet mår liksom inte dåligt av att ligga och vila medans man gör resten.
Eller så bryner du köttet i en panna först och lägger det i en form med folie över och ställer längst ned i ugnen samtidigt som du kör stripsen i mitten av ugnen :)
Men du behöver ju inte ha 225 grader i ugnen när du gör köttet! Du har lagom temp i ugnen när du gör köttet. Tar ut det när det är färdigt. Höj temperaturen till 225 grader. Stoppa in stripsen. Vänta.
Aha