SGI fran jobb inom EU
Hej, jag ska snart flytta hem fran annat EU land (sista augusti) dar jag arbetat i fyra ar och min flickvan ar gravid (barnet beraknat komma slutet av oktober). Jag undrar om mojligheterna att fa svensk FP over minstanivan. Jag har ringt FK om detta flertalet ggr och kollat har pa forumet och hittar bl.a detta fran 7 maj i ar, dar handlaggaren Asta skriver
"Om du inte är anställd i ett svenskt företag som har sitt säte i Sverige när du arbetar inom Eu kan man inte tillgodoräknas sig en arbetsinkomst från det jobbet och få en sjukpenninggrundande inkomst i Sverige."
(www.familjeliv.se/forum/thread/73179696-svensk-foraldrapenning-fran-arbete-i-eu-land)
Nar jag ringt FK daremot har tre olika personer sagt till mig att jag kan tillgodorakna mig inkomst (att FK utreder vad min inkomst hade varit om jag jobbat i Sverige) fran jobb inom EU aven om jag inte varit anstalld av svenskt foretag samt att jag far SGI baserat pa detta forutsatt att jag anmaler mig som arbetssokande samma dag som mitt jobb utomlands upphor. Alltsa helt olikt det svar jag hittat har pa familjeliv. Jag undrar vad det ar som galler egentligen.
Tacksam for svar!