Limaliie skrev 2014-06-27 19:08:53 följande:
Maho: Japp har sammandragningar, olika många från dag till dag men har haft sen v 16. Blir fler o fler ju längre tiden går. Dock inga onda hittills men än dock obehagliga såklart. Tycker de är intensivare nu och håller i sig längre. Men blir väl så ju längre man går antar jag.
Här sparkas det i höger revben konstant
o händerna kraffsar där nere vid urinblåsan ofta. Obehagligt när hon gör så samtidigt.
Hur många sammandragningar är okej per dag? Och är det okej att få dom i vila? Jag har legat på soffan hela eftermiddagen och har fått en massa sammandragningar, brukar inte riktigt ha så. Men jag var in på specmödravården och då var tappen 41 mm (mot 45 mm för två veckor sen) och hon tyckte inte att jag behövde kolla upp fler gånger om inget annat inträffar.
Den här illbattingen (precis som sin bror innan) ligger och trycker med rumpan på höger sida av bröstkorgen och det gör oooont. Får liv att sitta lutad mot vänster sida för att avlasta och får då ont i ryggen istället haha..
Bebisen har legat med huvudet nedåt och djupt ned i några veckor nu.