Uppfostran
Har några bekanta som har problem med att dottern på drygt tre år kissar på sig.
Undrar nu om det kan bero på att flickan, när hon inte lyder, får sitta i barnvagnen som "straff". Flickan har väldigt svårt för att lyssna o lyda föräldrarna, är verkligen ett "jobbigt" barn. kan hitta på de mest tokiga saker..
Föräldrarna har varit på Vc för kisseriet o flickan har ätit penicillin i minst två omgångar.eftersom det var bakterier i urinet (tror jag).
Undrar över detta med att som "straff" få sitta i barnvagnen?
Jag själv tycker att det är hårt att göra så, men vad kan man istället ta till, när barnen inte lyssnar alls?? Man bör ju heller inte bara låta det hela fortgå, att ens barn gör precis vad den vill!!? Eller?
Undrande bekant
TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2014-07-03 22:19
"Kisseriet" beror alltså inte på barnvagnsplaceringen, utan flickan har problem det urineringen. Äter inte penicillin numera, men hon visar med ansiktet att det gör ont när hon håller sig från att kissa i byxorna.. Det kommer alltid lite skvättar i byxorna. När hon väl kissar på toaletten, kommer bara lite kiss, hörs på skvalandet att det är små mängder. På natten har hon blöja.
Däremot så funderar jag på hur man kan göra, istället för denna "hänvisning" till barnvagnen? Det är jobbigt för föräldrarna att ha ett barn som vägrar att lyssna,
men det är säkert lika besvärligt för barnet!