hur får man göra?
Hej
Har en liten fråga:
Lite bakgrund:
Min dotter på 2,5 år lider av svår förkylningsastma, då vi måste åka in till barnakuten, när hon har som värst. ibland blir vi inlagda och i bland hjälper det med några inhalationer( för att få inhalera... våran inhalation är inte tillräckligt stark.. vid dom värsta anfallen)
Hon och hennes äldre syskon går på Förskolan, för nån dag sen ringde dom från Förskolan, och sa att hon var väldigt andningspåverkad... hon var inte den tjej, som hon brukade vara) dock hade hon ingen feber 36,7.
Min make åker från jobbet, för att hämta henne, för att jag jag ska hinna göra mig göra i ordning mig för att, åka lite tidigare till sjukhuset ca. 10 mil, bort med henne.
Då jag själv går på SPEC. MVC där och hade tid för att komma igång med min blodsocker apparat, och att träffa dietisten( graviditets diabetes)
Tänkte jag tar med mig min 12 åring, så när vi har inhalerat 2,5 åringen, så kan hon sitta i väntrummet när jag har min läkarbesök och andra undersökningar.
När han kommer hem med henne så gråter /gnäller hon mellan hon rosslar och vill bara vara hos mig, kommer framtill att jag INTE kommer kunna köra den här sträckan ... min man bestämmer sig att följa med som chafför.
och 12åringen blir hemma .
Resan på ca 1 timme till sjukhuset är hon vaken om varanat sover.... när vi kommer in till barnakuten har hon en feber på 39,7... VÄLDIGT andningspåverkad... hon får 2 snabba inhalationer, läkaren kommer in och lyssnar på henne och säger att vi tar 2 till med 15 min -30 min mellanrum.
Nu är det dax för min undersökning en annan del av sjukhuset hade tid vid kl. 14.00... kommer tillbaka vid 16.30.. känner att det var skönt att hon är med sin pappa och inte syskon...Hon vart inlagd på en barnavdelning övernatten, då hon vart okontaktbar och andningspåverkad....
Nu till min fråga får min make ta ut VAB på henne , trots att jag nu går hemma med graviditetspenning från er?
Jag hade ju inte kunnat vara på 2 ställen samtidigt.. och jag är otroligt tacksam att vi tog beslutet att han följde med till sjukhuset