Handen på hjärtat - använder ni verkligen ALLA prylar ni har i skötväskan?
Sitter och läser en del trådar om skötväskor och hur "livsnödvändigt" det tydligen är för många med äkta skötväskor och dom är ju såå nödvändiga och bara en äkta skötväska fyller behovet av det man nu "måste" ha med sig. (sammanfattat och citerat av dom trådar jag läst)
så handen på hjärtat. Ni med 4 kg packning i era skötväskor där det ser ut som ni ska flytta till yttre Bortistan , används verkligen alla dessa pryttlar och pinaler?
och NÄR används dom egentligen? Behöver man verkligen 4 kg grejor varje gång man tar en promenad på 15 min?
Efter tre barn fattar jag fortfarande inte vad det är som är så viktigt att ha med sig i skötväskan så man måste ha en väska i storlek resväska med sig. Nycklar, mobil plånbok i vagnens egna fack, två blöjor och några tvättlappar och en sparkdräkt, får plats i nästan vilken handväska som helst. Och då använde jag ibland inte ens dom sakerna jag hade med mig.
Så vad har ni med er och behövs allt och används allt?