• saraemma4

    Snorig bara natt och morgon?

    Min pojk på fem år är snorig varje natt, vaknar flera gånger och vill snyta och torka näsan. På morgonen får han värsta nysattackerna, sen är det bra resten av dagen. Han är inte kvalsterallergisk, det har vi kollat. Han är allergisk mot pälsdjur, som vi inte har, och mot gräs och björk, äter Aerius varje dag. Har förkylningsastma men hostar inget på natten, bara snorig. Nån som har några tips?

  • Svar på tråden Snorig bara natt och morgon?
  • Engstrom

    Kan det vara tvätt- eller sköljmedlet ni använder? Blir ju skillnad på att "bara" ha på sig kläder som tvättats med samma och att ligga med huvudet nerborrat i ett örngott. Tvättas täcke och kuddar någorlunda regelbundet nu under sommaren, och torkas golvet av ordentligt? Pollen tar sig ju lätt in och blir kvar. 
    Det är ju också möjligt att utveckla fler allergier med tiden, kanske är dags att testa igen?

  • saraemma4

    Använder bara Neutral oparfymerat tvätt- och sköljmedel. Kanske får städa ännu noggrannare... ;) Det var ett år sen vi testade honom, då hade ett par nya saker tillkommit så det är ju inte omöjligt att det blivit fler :(

  • Annelie 76

    Jag fick diagnosen dammallergi med liknande symptom. Inte kvalster eller nåt utan damm.

  • saraemma4

    Ok. Jag får nog ringa barnmedicin igen, nu är det värre ändå :( Tror inte vi har testat damm, bara kvalster. Han får ju tablett Aerius varje dag plus nässpray mot allergi, men det verkar inte hjälpa.

Svar på tråden Snorig bara natt och morgon?