sår på händerna på krypande bebis
Våran son på 5 månader är tidig motoriskt
han kryper/kravlar/ålar/hoppar fram i en jäkla fart hela dagarna
men han lyfter inte riktigt på händerna utan glider liksom fram
och han använder fötterna för att putta sig framåt, så han liksom trycker ned stortån och trampdynan under mot golvet
nu har han skrapat bort det översta hudlagret så det är röda små "sår" (bara det tunna översta hudlagret) på handflatorna, stortån och trampdynan strax under stortån
försöker ha på strumpor på honom och hålla honom på en mjuk filt men han vill, förståeligt, inte ha strumpor på sig eller vara på en och samma plats
och vet inte riktigt vad man ska göra med händerna
är det här något man bara får räkna med i utvecklingen?
eller ska vi göra något mer?
smörja med något? plåster? bandage? tejpa? vantar?
han har inte ont!
lite nervös för att gå till bvc för vägning/mätning för det där.. ser ju värre ut än vad det kanske är, men dom kanske tycker vi är dåliga som inte gjort.. ja vadå?
sen kanske det är lite svårt för andra att fatta varför han ser ut så, så känns inte så kul att gå på öppna förskolan heller, tänk om dom tror att vi gör illa honom!?
han ska ju liksom inte vara så aktiv riktigt än