Vad tycker ni om namnet Pipaluk?
Som rubriken lyder! :)
Jag har fastnat för det grönländska flicknamnet Pipaluk! Tycker det är urgulligt!! Vad tycker ni?
Som rubriken lyder! :)
Jag har fastnat för det grönländska flicknamnet Pipaluk! Tycker det är urgulligt!! Vad tycker ni?
Nej.....
På ett barn? Tror man skulle behöva upprepa namnet ofta, bokstavera det och få frågor på hur det ska uttalas. Lite krångligt.
Absolut inte...
Riktigt fult... (min åsikt!)
tycker du inte om barnet?
tänk hur mobbat det kommer vara när det växer upp, mobbare kommer vara elaka med det namnet...
Bara för Du tycker det är tufft/fint/fränt så kommer det påverka ditt barns uppväxt...
Låter som Pippalukt, finns inte mycket positivt att säga om det. Nog för att det luktar bra i stundens hetta men...
Vad i skogen? Pipaluk?????? Klaga inte sedan om barnet blir mobbat......
Pippakuk? Oj sorry pippaluk sa du. Lägg av ts klart det inte är okej. Fuuuuuult!!!
I mina svenska öron låter det helt åt pipsvängen!
Det fungerar kanske på Grönland men här kommer det bara ifrågasättas.
Att du tycker det är urgulligt är ju din smak och visst, du som bestämmer.
Någon skrev pippalukt, pipalukt...ja, det är det jag också tänker.
Det fungerar säkert på Grönland men inte på andra ställen i världen. Om ni gillar det eller har grönländskt påbrå så visst men folk kommer att fråga och säga:"Vad sa du?" och ingen kommer kunna upprepa det...när folk frågar för tusende gången vad dottern heter så kanske ni blir irriterade men det är i detta fallet NI som valt ett väldigt annorlunda ( i svenska öron väääldigt märkligt namn) och då kommer ni få stå ut med måååånga:"Vad sa du att hon heter?" och jag tror att det är lätt att dottern kommer bli retad skolan. Om ni tänker er att ni ska bo i Sverige och fostra dottern här ( eller andra länder förutom Grönland) så råder jag er att inte välja det namnet. Min spontana tanke var: "Pipaluk? Pippalukt? Pippa-kuk? (pippa är förövrigt dialektalt ord för fitta i vissa delar av Sverige...) Pippa-what?"
Konstigt och annorlunda. Ge du ditt barn det namnet kommer barnet under hela sin livstid utmärka sej med ett namn som folk reagerar på i negativ bemärkelse. Att påtvinga sitt barn att vara annorlunda på ett sånt sätt är ganska elakt och ogenomtänkt. Tycker jag.