Anonym (Svampen) skrev 2014-09-17 23:49:18 följande:
Tack för era svar! Tablett är det jag har kört med annars (flukozanol eller vad det heter) men det rekommenderade inte min bm nu. På bruksanvisningen till canesten står det att det går bra att ta deras vagatorier men att man ska undvika krämen. Men jag har mest problem "utvärtes" (runt klitoris och på inre blygdläppar) så jag har smörjt ändå nu med krämen. Fler som använt den?
Ja, använde krämen, utvändigt går det utmärkt. Invändigt finns både vaginalkräm och vaginaltablett och då ska man välja vaginaltabletten eftersom den kan föras in med fingrarna. Ska vaginalkrämen användas invändigt krävs en doseringsspruta vilket kan irritera livmodertappen. Det är alltså inte krämen i sig man ska undvika.
Flukanozol är inte förstahandsvalet vid svamp under graviditet men vissa av oss har blivit ordinerade det ändå, bl.a. jag. Det är en fråga för en läkare och de kan så klart göra olika bedömningar. Jag hade svamp redan innan jag blev gravid och efter 30 veckor var jag rätt desperat.