• Anonym (Intyg)

    intyg sjukskrivning

    Hej, min läkare skulle fixa deltidssjukskrivning åt mig från mitten av september och framåt men han har inte gjort det än. Har ringt två ggr för att påminna men än är det inte gjort.
    Spelar det någon roll när intyget kommer in till f-kassan, finns det någon senaste dag eller kan det komma in hur långt efter som helst?
    Känner mig stressad att behöva hålla reda på detta och vill helst inte ringa och tjata igen! (Har ett tid för återbesök nästa vecka)

  • Svar på tråden intyg sjukskrivning
  • Försäkringskassan

    Hej
    Det är bra att vi får läkarintyget så snart som möjligt efter att man har ansökt om sjukpenning så att handläggaren kan göra en bedömning så att inte ärendet blir fördröjt och din utbetalning dröjer  , om du har en personlig handläggaren så kan du meddela handläggaren detta , annars tar vi hand om läkarintyget när det kommer in,  Har man anmält att man är sjuk så kan man ansöka om sjukpenning i inom 2år efter detta datum .

    Hälsningar
    Birger, handläggare

Svar på tråden intyg sjukskrivning