Nattskräck!!
Våran tvååring vaknar ofta två-tre timmar efter han har somnat för natten vid 19.30.
Han skriker helt hysteriskt och sparkar och springer in i väggar, knuffar bort när man vill trösta, blir ännu galnare när man pratar med honom.? Det ser helt crazy ut och man undrar ju vad det är för fel på han stackarn :(
Anfallen varar i 10-15 min och när dom går över går han direkt tillbaka till sin säng och somnar som om ingenting har hänt?
Han har alltid vaknat 5-30 ggr per natt under hela sitt liv, dock var det bättre under sommaren.
Hur vanligt är detta egentligen?
Vi upplever att det blir värre när han vart på dagis då han förmodligen inte sover så mycket som han behöver. Han vill gärna gå upp 4.30 för att starta morgonen oxå.... När ska det försvinna?
Kan det ha att göra med att han föddes som prematur?
Vi har vart hos diverse läkare och sömnläkare men vi får bara massa medicin att prova vilket vi har gjort två ggr utan resultat.
Han har även haft affektkramper som liten, kan det hänga ihop?
Hur vanligt är det att nästa barn kommer få samma problem? Om nio veckor kommer ett syskon, vi är hypernervösa att även detta barn ska få brorsans sömnproblem.
Ni som har barn med nattskräck, hur länge varade detta? Vad gjorde ni? Hur gick det med andra familjemedlemmar? Finns det verkligen inget att göra åt?
Desperado!!