• emmarebecca

    hur gör man enklast för att få bort struktur tapet?

    Vi ska snart sätta igång o renovera vardagsrummet där de just nu är struktur tapet, vi har tänkt göra detta själva o behöver alla tips som går att få, ska man riva ner o sen göra på nytt så? Eller ska man bredspakla och slipa o måla? Vad är lättast o smidigast? Dela gärna med er av egna erfarenheter :)

  • Svar på tråden hur gör man enklast för att få bort struktur tapet?
  • BuoBä

    Är det en tapet är den troligen spalbar, dvs man kan dra ner yttersta lagret där strukturen sitter. I så fall är det enklast. Sen får man slipa och spackla där det är ojämnt.

    Är det glasfiberväv som är målad är det nästan omöjligt att få bort. Man kan bredspackla, använda renoveringstapet eller sätta renoveringsgips. Alla är jobbiga på olika sätt.

  • Ful Anka

    Som sagt, struktur tapet är spaltbar och då ska yttersta lagret skalas (dras) av. Sen ska underlaget patenteras med special färg, typ Nordsjös "Spärr vit", tror jag den heter. Sen bred spacklar du 2 gånger och slipar av.
    Eller så ringer du en målare.


    This is my life and I don't care
Svar på tråden hur gör man enklast för att få bort struktur tapet?