min "vän" använder härskartekniker mot mig
Hej, är det någon som varit med om ngt liknande?
En vän som jag trodde jag stod ganska nära håller ibland, beroende på hennes dagsform, på och dissar mig med småkommentarer , förlöjligar det jag säger och ignorerar mig. Svarar inte på frågor etc.
Vissa dagar är hon "jättesnäll" mot mig, typ fjäskar och sedan sänker hon mig när det passar henne.
Hur fan skall man hantera detta? Grejen är den att jag har ömma punkter från barndomen som gör sig påminda när den här "vännen" gör så här, vilket gör att jag faller ner i ett stort svart hål och istället för att försvara mig eller bita ifrån, så blir jag handlingsförlamad och känner mig osynliggjord.
Förstår att många kanske tänkter: ryck upp dig för fan etc etc - jag fattar allt det där logiskt sett, men känslomässigt blir jag handlingsförlamad och låter henne sänka mig.
Någon som har erfarenhet av detta?
( eg vil jag skriva FUCK YOU fucking bitch, what comes around goes around!!! ) Ha ha - lite passive aggressiv här..