
-
-
Svar på tråden Bortskämda ungdomar!
-
Jag stör mig mer på deras föräldrar...
-
tips om vad? Om hur du gör för att inte bli irriterad över sånt? Eller har du bortskämda barn?skumtomte skrev 2014-12-11 16:04:58 följande:
Nån mer än jag som stör ihjäl sig på vuxna (?) ungdomar som vägrar växa upp och lära sig ta eget ansvar? När ska de förstå att livet inte är en räkmacka? Man kan inte få allt man pekar på och kläderna tvättar inte sig själva. Nån med erfarenhet som kan ge lite tips och råd?! Tack!
-
Planering åt tonåringen är det enda som funkar här, vår äldsta är 15 och helt klart inte vuxen
Precis som jag själv i den åldern så ser han inte vad som behöver göras. Vi har ett litet familjeschema på kylskåpet med uppdelningen matlagning, disk och köksrent. Sen har vi gemensamt familjestäd vissa helger, inte alla dock, då vi sätter oss ner och delar upp vilka rum var och en tar. Att förvänta sig egna initiativ är nog tyvärr att skapa grogrund för besvikelser.