tips kring valp som kräks
Vår sju månader gamla valp har börjar kräkas allt för ofta nu tycker vi och det sker alltid på natten eller tidig morgon. Vi har testat att ge henne skonkost i form av enbart kokt vitt ris (alltså inte fisk eller kyckling som även det rekommenderas). Det blev bättre bitvis, dock fick vi truga i henne på kvällarna så att hon inte skulle vakna med tom mage.
Vi misstänker att det är huvudproblemet men har också förstått att det är ett rätt vanligt fenomen, att valpar kräks ibland. Men kräket är alltså vitt, ibland transparent, därför misstänker vi att hon är för tom i magen. Matskålarna står inte vid sängen där hon sover, utan ute i köket.
Fodret som hon äter är torrfoder "specifik small breed" som är till för valpar. Vi har även undvikit att ge henne för stora mängder hundgodis så att hon ska äta mer foder.
Är det någon som har tips kring detta? Vad kan hjälpa? Hon är lika sprallig och glad direkt efter hon har kräkts och verkar inte må dåligt av det över lag. Men tycker självklart synd om henne när det händer och som nu, när det sker rätt ofta.