Sambo gör slut varje gång vi bråkar
Hej! Känner att jag måste få skriva av mig någonstans och höra andras tankar om det här. Jag och min sambo har varit tillsammans i 2 år och är förlovade. Jag är upp över öronen kär och har flyttat för hans skull till hans hemstad som ligger 5 timmar bort från min. Enda sedan vi blev tillsammans har han gjort slut varje gång vi bråkat, första bråket skedde väl efter 3 månader tror jag.
Jag har aldrig varit den personen som springer efter någon som tagit ett sånt val. Men med honom är det jag som får oss att bli sams och tillsammans igen. Nu på senare tid har jag märkt att han behöver ungefär 3 dagar för att lugna ner sig och vi blir tillsammans igen men jag blir så himla ledsen varje gång och kan inte fungera dom 3 dagarna. Jag kan inte förstå hur man kan göra slut plötsligt för ett bråk och hävda att vi inte har det bra och det är för det bästa att göra slut när vi faktiskt har det bra annars och det säger han själv när vi inte bråkar?
Iallafall eftersom att jag flyttat till hans stad så är det väldigt jobbigt att behöva packa alla sina saker för att sen bli tillsammas igen (alltid jag som bara ligger och gråter och får han att tänka på saken) blir också mer eller mindre tvingad att packa. Jag tycker inte det är normalt beteende att göra så när jag dessutom bor i hans lägenhet och han kan kasta ut mig vilket dag som helst och min hemstad är så långt bort.
Har tröttnat på att hålla på så här så jag har flyttat till min hemstad nu och han är inte villig att flytta för min skull. Han har iallafall nu sagt kanske men det känns som det aldrig kommer att ske. Jag vill inte vara i underläge mer och vill bo i min hemstad, undrar om han kommer orka göra slut då när det är han som får göra det jobbiga genom att flytta? Jag hör själv hur det låter men när vi väl har det bra är han hur kärleksfull som helst. Men det här med att göra slut varje gång man bråkar, hur ska jag våga bygga något med honom?
Någon som varit med om liknande? Jag blir utbränd av det här förhållandet :/ Jag är inte speciellt bra på att hantera breakups och är rädd för att hamna där igen för jag mår så dåligt.