Lära sig ett nytt språk, hur?
(Visste verkligen inte vilken kategori denna tråd skulle vara i, så chansade på denna).Jag vill lära mig persiska och undrar därför av er som lärt sig ett nytt språk själva, hur ni gjorde?
Jag har ju använt google och försökt översätta ord för att lära mig dem... men det kommer ju ta mycket tid att lära sig prata flytande?? Måste också kunna grammatiken så att lära mig ord och sedan sätta ihop dem till en mening själv kommer inte gå så bra.
Jag har ingen i närheten som kan persiska så kan inte få hjälp av någon.
Ge mig tips snälla, hur lär man sig ett nytt språk på bästa sätt? Finns det lektioner att gå till (alltså betala)?
Jag vill åka till Iran i framtiden, och inte endast en gång utan flera gånger och då känner jag att jag bör kunna språket.. sedan är persiska väldigt fint så det är också en anledning.
Men hur???