Mina armar "domnar".
Hej, har senaste halvåret upplevt hur mina armar känns konstiga.
Det känns lite som ett tryck inifrån och de blir något "domnade". Om jag ligger i sängen och håller i ipaden så dröjer det inte länge förrän det börja sticka och kännas obehagligt i underarmarna och händerna.
Likaså kan jag känna efter en tid om jag sitter nersjunken i soffan med datorn i knät.
I september så fick jag en akut stressreaktion. Det kulminerade när mina armar helt domnade bort och jag hade ingen känsel alls i händerna, höll på att svimma och så vidare. Jag blev sjukskriven i 5 veckor. Innan dess hade jag sovit väldigt dåligt eller inte sovit alls på flera veckor innan och jag gick och spände mig. Läkaren förklarade då för mig att armarna domnade bort troligtvis för att jag hade axlarna någonstans uppe vid öronen och axlarna värkte så att blodet inte kom ner till armarna ordentligt.
Den domnade känslan har varit borta ett tag men har börjat komma tillbaka igen. Jag har bytt jobb och mår mycket bättre och känner mig inte särskilt stressad dock sover jag inte mer än ca 5 timmar varje dag. Jag har ont i ryggen, nacken och axlarna. Kan det åter igen handla om dåligt blodomlopp på grund av ansträngda muskler och låsningar? Och ett kiropraktor, naprapat eller en massage genomgång vore på sin plats? Eller tror ni det kan vara något allvarligare?
Jag är en 32 årig småbarnsmamma men känner mig som 70 årig tant :)