• Anonym (GRAVID)

    Hur påverkas min SGI?

    Hej! jag började på nytt jobb 18 augusti 2014. Innan dess var jag fast anställd sedan 1,5år tillbaka. Jag slutade på det gamla jobbet sista juli 2014 och det blev då ett självvalt glapp mellan jobben. Jag är nu gravid och beräknas föda den 23 juli 2015 och undrar om detta glapp kommer påverka min föräldrapenning? Jag undrar om jag förstått det rätt att man kan gå ner i arbetstid från 6 månader innan beräknad förlossning utan att detta påverkar föräldrapenningen? Jag förstår då att man inte får någon ersättning för detta utan att man såklart får lägre lön under den perioden. För min del skulle jag i sådant fall kunna gå ner i arbetstid tidigast den 23 januari (6 månader innan förlossning), men då skulle jag inte ha jobbat på mitt nuvarande jobb i mer än drygt fem månader. Därav min fundering kring glappet mellan jobben när jag bytte. Tacksam för svar! MVH
  • Svar på tråden Hur påverkas min SGI?
  • Försäkringskassan

    Hej!

    För att ha rätt till en SGI ska du normalt ha för avsikt att arbeta i minst sex månader. Den som har arbetat i sex månader kan då ha ett glapp på upp till tre månader mellan två anställningar, utan att det påverkar ens SGI.

    Den som är gravid har, precis som du skriver, rätt att gå ner i tid eller sluta arbeta helt när det är mindre än sex månader kvar till beräknad förlossning. Det gäller under förutsättning att du har arbetat tillräckligt länge för att ha rätt till en SGI som baseras på ditt nya arbete.

    Generellt behöver du alltså ha arbetat helt i minst sex månader innan du går ner i tid på grund av graviditet. Om du bara arbetar fem månader på ditt arbete, så kan det påverka din rätt till en SGI.

    Om du har fler frågor är du välkommen att kontakta Kundcenter på 0771-524 524.

    Hälsningar
    Harry, handläggare

  • Anonym (GRAVID)

    Tack för svar!

    Om jag är sjukskriven pga graviditeten under de här 6 månaderna som SGI ska grundas på, påverkar det på något sett?

    MVH

  • Anonym (GRAVID)

    Tack, då vet jag!

    MVH

Svar på tråden Hur påverkas min SGI?