Jag tog med ett lass med pannbiffar som jag gjort innan och fryst. Funkar med pasta eller skivat på macka (enklare lunch).
Hade även med lasagne och piroger (köttfärs och/eller skinka och ost), båda kan man göra innan och frysa.
Både piroger och pannbiffmackor/wraps är ju smidigt att ha med i packning när man är iväg på dagarna.
Kassler eller tonfisk, pasta, burkmajs, paprika, tomater, gurka etc är ju enkelt att slänga ihop till en pastasallad. Ta med färdig dressing och minibaugetter som man gräddar själv i ugn.
Taco går snabbt att laga på kvällen också. Gör ett lass taco-färs och frys in och ta med alla tillbehör för det är ju oftast billigare hemma.
Du kan även köra en plåt med kryddade kycklingfiléer hemma i ugnen innan och frysa in. Enkelt att servera till vad som helst nästan. Kycklingsallad, med ris och färdig currysås, med pommes och färdig bea, strimlad i pastasås etc.
Det som nästan brukar bli dyrast är ju fika, snacks, dricka etc. Så baka lite bullar/muffins/kakor att ta med. Köp även påsar med nötter/russin och sånt man kan ha med sig i backen.