Hemmagym någon?
Jag har tränat väldigt aktivt i ca 15månader och gått ner från 95 till 63-64kg, så minus på ca. 31-32 kg rent fett (på 168cm höjd) samt lagt på mig vikt i muskler.
Jag började träna efter mitt tredje barn fötts med kondition och pilates, till att gå till HIIT och öka med viktlyftning och motståndsband.
Min favvo grupp och styrka är att träna ben och rumpa, därefter mage. Min svaghet är armar och rygg och därmed inte lika vältränad där.
Jag undrar om någon här, som inte går till gym (min tid är extremt begränsad då jag har 3 barn under 5 år.) hur ni ökar motstånd i brist på utrustning? Har ni någon favvo övning som ger bra resultat? Jag har fått fram konturer på mage och ben (och liite på armar) men jag skulle vilja få lite större (rund har jag redan uppnått) rumpa för att vara HEL nöjd. (Nu är mitt intresse lite åt bodybuilding hållet, men ändå inte riktigt) Jag är ingen konditions råtta och jag hatar Cardio. Älskar att lyfta vikter och använda kroppen när jag inte har tillgång till vikter (är i England i 9månader framöver därmed inga vikter, utan bara motståndsband).
Jag fyller på med protein pulver, spirulina, wheatgrass mm. Men nu vill jag ha en övning som chockar kroppen så jag får lite träningsvärk igen. Någon med tips på effektiva hemövningar? (Då vill jag inte ha fjantiga tips som att göra 100squats med ingen vikt! Rejäla övningar vill jag ha!)