• Anonym (FågelMataren)

    Kan vilda fåglar äta gamla frön?

    Jag kanske låter som en dumstrut när jag ens frågar, men är inte expert på det som vilda fåglar som sparvar, bofinkar,  talgoxar, blåmesar etc kan och inte kan äta så därför undrar jag: Kan man ge dem frön som har kryp i utan att det blir farligt? som man hittar i skåpet och som vimlar av kryp. Min mamma tycker det eftersom de ändå äter en massa kryp i naturen på våren t ex, men själv är jag skeptisk. Kan det vara giftigt för små fåglarna att äta frön med kryp i? 
    då talar jag om sådana där små kryp som ibland hittar i havregryn.
    Jag vill ju inte förgifta dem!
    Någon som vet?

  • Svar på tråden Kan vilda fåglar äta gamla frön?
  • Tecum

    Helt ofarligt. De äter ju gamla frön i naturen och även insekter på sommaren. Det enda som är farligt är om du haft något kemiskt pulver typ diskmedel eller insektsmedel bland fröna. Om ni haft kryp i skåpen kanske ni försökt bekämpa dem?

  • Anonym (FågelMataren)

    tack för svaret , tror det är mjölbaggar. Har hittills bara dykt upp i mjöl påsar och havregryn verkar finnas gamla ägg i dem redan då de köps. de kommer inifrån inte utifrån.

Svar på tråden Kan vilda fåglar äta gamla frön?