VARFÖR håller ni inte ordning på era barn?
Idag satt jag och väntade på mitt barn som var på simskola. Jag väntade på en bänk och läste. Under de 45 minuterna som jag satt där kom det inte mindre än tre barn i sällskap av deras föräldrarna i olika omgångar. Det första barnet satte sig bredvid mig på bänken och föräldern satte sig bredvid. Genast började barnet dunka ryggen mot bänken så att hela bänken skakade, allt medan föräldern glatt pratade med barnet. Sen började barnet hoppa upp och ner på bänken.
När de hade gått kom nästa barn i sällskap av vuxen. Detta barn klättrade bakom bänken, ner på bänken och runt igen. Varje gång barnet hoppade ner tog stöttade barnet sig på mig.
Nästa barn med förälder klättrade också för att sen övergå till att sitta på bänken och sparka med benen så att hela bänken skakade.
Varför låter man sina barn störa andra på det viset?
Jag hade svårt att koncentrera mig när de störde så mycket, jag hade huvudvärk redan innan och det blev verkligen inte bättre av allt dunkande i bänken.
Det är INTE mitt jobb att säga till andras ungar!
Superirriterad!