Skaffa hund fast man jobar..?
Jag och sambon pratade lite löst om att skaffa en liten/mellan hund, vi bor i stan nu och båda jobbar heltid. Är det ens något att fortsätta tänka på eller är det bara att lägga ner?
Hade inte tänkt köpa någon valp i så fall, utan hade tänkt en lite äldre hund som redan kan det mesta.
Sambon jobbar dagtid och jag jobbar 2 skift, så ena veckan blir den ensam lite längre medan den andra veckan blir det inte alls länge. Skulle det funka tro? Båda har haft hund tidigare när vi bodde hos våra föräldrar, men det var ett tag sen, men båda känner att vi saknar det.
Självklart skulle den få gå ut innan jag går till jobbet och sen killen innan han går, sen långa promenader när vi kommer hem. Men är det någon skillnad på en liten och en stor hund, beroende på tider och promenader mm? Och hur länge den klarar att vara själv?
När är bästa tiden att skaffa hund också? Jag är ledig varannan fredag, så om man tar ledigt första veckan/veckorna (får turas om) eller är det kanske bättre under sommaren, när man har semester?
Är det vanligt att man får testa att ha hunden ett tag, och se om det fungerar eller är det bara vissa som gör då?